ویزا یا مَسترکارت، کدام بهتر است؟
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

ویزا یا مَسترکارت، کدام بهتر است؟

شرکت های visa و Mastercard هردو از بزرگترین شرکت هایی اند که در زمینه ارائه خدمات پرداخت بانکی فعالیت می کنند. چه در زمینه تجارت الکترونیک و پرداخت های آنلاین و چه در زمینه پرداخت با کارت در محل ، این دو شرکت با دریافت کارمزد از هر تراکنش کسب درآمد می کنند. دریافت مبلغ ناچیزی کارمزد از حجم عظیمی تراکنش هایی که مشتریان این دو شرکت در سراسر جهان انجام می دهند، درآمد بی دردسری را برای این دو شرکت فراهم کرده که باعث می شود از ریسک های زیادی که دیگر شرکت های ارائه خدمات مالی با آنها دست به گریبانند، رها باشند.
بنابراین اگر قرار باشد فقط از خدمات یکی از این دو شرکت استفاده کنید، کدام یک را انتخاب خواهید کرد؟ در اینجا وضعیت این دو شرکت را نسبت به هم بررسی خواهیم کرد.

دربازار سهام
در زمینه ارزش شرکت در بورس، ویزا پیشتاز است. ارزش بازارِ این شرکت معادل ۳۴۶ میلیارد دلار است. در حالیکه ارزش بازار مَسترکارت ۲۴۱ میلیارد دلار محاسبه شده است.
دربازار سهام، سهام شرکت ویزا ۶۱٫۵ درصد از کل بازار جهانیِ شرکت های ارائه کننده خدمات پرداخت را شامل می شود. درحالیکه مَسترکارت نزدیک به ۲۵ درصد این بازار را در اختیار دارد.
در زمینه تعداد تراکنش ها، در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰ میلیارد تراکنش با استفاده از انواع کارت های اعتباری و دبیت کارت های شرکت ویزا انجام شده است. در مقابل شرکت مسترکارت در همین سال، ۳۴ میلیارد تراکنش داشته است. ارزش تراکنش و خریدهایی که مشتریان با کارت های شرکت ویزا انجام داده اند، در سال ۲۰۱۸ معادل ۱٫۹۵۶ تریلیون دلار بوده است. این مقدار برای مَسترکارت ۸۱۰٫۹۰ میلیارد دلار است.
بنابراین می توان گفت ارزش بازار ویزا ۱٫۴۳ برابر بیش از مَسترکارت است.همچنین ارزش تراکنش هایی که با ویزا انجام می شود ۲٫۳ برابر بیشتر بوده و سهم این شرکت از کل بازار در بورس نیز۲٫۴ برابر مَسترکارت است. شاید از همه این ارقام نتیجه بگیرید که ویزا بهتر از مَسترکارت است. ولی در نظر داشته باشید که سرعت رشد مَسترکارت کمی بیش از ویزا بوده و این شرکت در ۲۰۱۸ موفق شد درصد کمی از بازار سهام را از چنگ ویزا دربیاورد. اگرچه از ۲۰۱۲ تا کنون، این نخستین بار بود که چنین اتفاقی به وقوع پیوست.

در چند سال گذشته، مَسترکارت در مقیاسه با اکثر رقبایش دربورس، در بسیاری از فاکتورها بهتر عمل کرده است. نسبت درآمد به قیمت یا P/E برای مشتریان سهام مسترکارت ۴۲ بوده درحالیکه این آمار برای ویزا ۳۴ است. اگرچه کارشناسان اعلام کرده اند که رقم تخمینی P/E هردو شرکت در طول سال جاری حدود ۲۶ خواهد بود.
همه آمار ها و نسبت هایی که برای مقایسه ارزش ونحوه عملکرد این دو شرکت موجود اند، نتایجی نزدیک به هم را نشان می دهند و تصمیم گیری برای اینکه کدام شرکت را بهتر بدانید، بیشتر به مربوط به نوع نگاه و انتظار شما و معیارهای مدنظر شماست. بطورخلاصه در بالا نشان دادیم که اگرچه مَسترکارت، شرکتی کوچک تر از ویزاست، اما سرعت رشد بیشتری دارد که این مسئله تصمیم گیری را دشوار می سازد.

فاکتورهای دیگر
قیمت سهام مَسترکارت در بورس، در بیشتر دوره های زمانی در طول ده سال گذشته عملکرد بهتری نسبت به ویزا داشته. اگرچه اگر تمام آمار ده سال گذشته را جمع بزنیم، نتایج بسیار به هم نزدیک اند. در۵ سال گذشته قیمت سهام مَسترکارت ۲۲۳ درصد و قیمت سهام ویزا ۱۹۷ درصد افزایش یافته است.

هردو شرکت سود سهام پایینی دارند. سود سهام ویزا ۰٫۶۳ درصد و سود سهام مَسترکارت ۰٫۵۶ درصد است. با درنظر گرفتن اینکه قیمت سهام این شرکت ها در طول چندسال گذشته، هرسال حدودا ۳۰ درصد افزایش یافته، آنگاه این مقدار سود سهام بسیار ناچیز جلوه می کند!
در زمینه سود آوری، ویزا حاشیه سود یا ROS بیشتری داشته است. درحالیکه مَسترکارت میزان بازده حقوق صاحبان سهام یا ROE بیشتری داشته.
هردو شرکت برای رقابت با یکدیگر به خرید و سرمایه گذاری بر روی تکنولوژی های پیشرفته می پردازند که البته در این زمینه نمی توان هیچ یک را پیشتاز دانست و رقابت تنگاتنگی بین شرکت ها برای تصاحب مالکیت شرکت های فناور و استفاده از محصولات و خدماتشان در جریان است.

نتیجه گیری
در مجموع می توان گفت اگرچه در رقابت بین ویزا و مَسترکارت و کاربرد کارت های اعتباری و خدمات مالی آنها برنده واقعی وجود ندارد. اما در زمینه سرمایه گذاری و خرید سهام درحال حاضر ویزا مناسب تر به نظر می رسد درحالیکه کارشناسان عنوان می کنند که برای سرمایه گذاری بلند مدت ، مَسترکارت به دلیل سرعت رشد بیشتر مناسب تر است.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

درباره ما

در سکه و صراف نگار میتوانید با خیالی آسوده و به دور از استرس به مبادلات ارزی خود و همینطور خرید کالا و دریافت کارتهای بین المللی بپردازید. ما در سکه و صراف نگار این زمینه را برای شما محیا کرده ایم تا بتوانید از دو روش حضوری و اینترنتی فعالیت های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

طراحی و گرافیک، طراحی سایت، طراحی بسته بندی

اولین چیزی که پس از انتخاب یک کالا در فروشگاه‌ ها به چشم می‌خورد طراحی بسته بندی آن کالا است؛ همانطور که می‌دانید طراحی محصول و نوع بسته بندی آن می تواند تاثیر شگرفی در میزان فروش کالاها داشته باشد…

برای انجام پروژه های طراحی خود با ما در ارتباط باشید

برای دریافت اخبار بیشتر، ایمیل خود را برای ما ارسال کنید.

Sarafi Negar

با ما در تماس باشید و برای ما پیغام گذارید، کارشناسان صراف نگار در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.