کمترین آسیب اقتصاد ایران از کاهش قیمت نفت

حجم واردات گاز و فراورده های نفتی ایران در سال گذشته به ۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار رسید . کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی مهمترین دلیل کاهش ارزش دلاری محموله های وارداتی به ایران تلقی می شود . به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، در حالی حجم […]

حجم واردات گاز و فراورده های نفتی ایران در سال گذشته به ۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون دلار رسید .

کاهش قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی مهمترین دلیل کاهش ارزش دلاری محموله های وارداتی به ایران تلقی می شود .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، در حالی حجم واردات گاز و فراورده های نفتی در سال گذشته کاهش چشمگیری را تجربه کرده است که بسیاری از منتقدین ، واردات بنزین را دستاویز حمله به دولت یازدهم قرار داده اند . این در حالی است که آمارها نشان می دهد حجم واردات این اقلام یعنی فرآورده های نفتی و گاز به کشور در سال ۱۳۹۴ حتی از دوره تحریم فروش بنزین به ایران نیز کمتر شده است .

در سال ۱۳۹۱ که تحریم های نفتی علیه ایران به اجرا گذاشته شد حجم واردات فراورده هیا نفتی و گاز از ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ناگهان به ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار کاهش یافت اما این وضعیت در سال ۱۳۹۲ تداوم نیافت و ارزش اقلام وارداتی مذکور به ۳ میلیارد ۲۶۳ میلیون دلار رسید .

هر چند دولت نسبت به واردات بنزین با کیفیت به منظور اختلاط بنزین و پیگیری از بحران های زیست محیطی ناشی از تولید بنزین با کیفیت اقدام می کند اما حجم واردات این اقلام در سال گذشته حتی از سال های تشدید تحریم ایران و ممانعت از فروش بنزین به کشور کمتر است .

ارزان شدن قیمت فرآورده های نفتی ، در پی کاهش قابل توجه قیمت نفت در بازارهای جهانی یکی از مهمترین دلایل کاهش ارزش واردات در این حوزه تلقی می شود . قیمت نفت در بازارهای جهانی به شدت در سه سال اخیر روندی کاهشی را تجربه کرده است .

کشورهای نفتی بخش مهمی از درآمدهایشان را از دست داده اند و بررسی ها نشان می دهد ایران به دلیل موقعیت ویژه خود ، پس از برجام ، کمترین آسیب را از محل کاهش قیمت نفت پذیرا شده است .

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank