فیلتر فروش ارز به صرافی‌ها

دلار که در ابتدای روز سه‌شنبه زیر مرز ۳ هزار و ۵۵۰تومان نوسان می‌کرد، در نیمه دوم روز در مسیر افزایشی قرار گرفت. نتیجه تغییر مسیر این ارز، افزایش ۴ تومانی نسبت به روز دوشنبه و ثبت قیمت ۳ هزار و ۵۵۴ تومان بود. به اعتقاد فعالان، فیلتر فروش ارز از سوی یکی از صرافی‌های […]

دلار که در ابتدای روز سه‌شنبه زیر مرز ۳ هزار و ۵۵۰تومان نوسان می‌کرد، در نیمه دوم روز در مسیر افزایشی قرار گرفت. نتیجه تغییر مسیر این ارز، افزایش ۴ تومانی نسبت به روز دوشنبه و ثبت قیمت ۳ هزار و ۵۵۴ تومان بود. به اعتقاد فعالان، فیلتر فروش ارز از سوی یکی از صرافی‌های بانکی دولتی خبری بود که معامله‌گران غیررسمی با جوسازی پیرامون آن، زمینه افزایش قیمت را فراهم کردند. به گفته حاضران در بازار، روز سه‌شنبه، اعلام شد که فقط صرافی‌های با مجوز جدید می‌توانند از شرکت یاد شده خرید نقدی اسکناس دلار داشته باشند و فروش ارز به صرافی‌های با مجوز نوع اول مقدور نیست.

معامله‌گران غیررسمی خبر یاد شده را چنین مطرح کردند که بازارساز حوزه فروش ارز خود را محدود کرده است، حال آنکه برخی بازیگران با تجربه اعتقاد داشتند که این تاکتیک در جهت سامان‌بخشی و شفافیت بخشی بیشتر به معاملات ارزی است. در کنار جوسازی معامله‌گران پیرامون خبر فیلتر فروش ارز، افزایش نرخ حواله درهم و مقاومت فنی در میانه کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان دیگر عواملی بودند که به رشد قیمت دلار کمک کردند. همسو با رشد قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش ۳ هزار تومانی را تجربه کرد و به قیمت یک میلیون و ۱۱۹ هزار تومان رسید. در کنار افزایش قیمت دلار، صعود اونس در بازارهای جهانی و عبور آن از محدوده هزار و ۳۳۰ دلار دیگر عاملی بود که زمینه‌ساز افزایش قیمت شد.

دومین مقاومت دلار

روز سه‌شنبه، دلار برای دومین بار متوالی در برابر ماندن زیر مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان مقاومت کرد. در حالی که روز دوشنبه با فشار عرضه، قیمت دلار تا نقطه ۳ هزار و ۵۴۵ تومان پایین رفته بود، در نهایت این ارز با قیمت ۳ هزار و ۵۵۰ تومان به کار خود پایان داد. این اتفاق در روز سه‌شنبه دوباره تکرار شد. در چهارمین روز هفته، شاخص ارزی معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۵۵۰ تومان آغاز کرد، ولی به سرعت در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا نقطه ۳ هزار و ۵۴۷ تومان پایین رفت. با رسیدن دلار به این نقطه، بار دیگر مقاومت معامله‌گران ارزی بالا رفت، به‌طوری‌که در نهایت با قیمت ۳ هزار و ۵۵۴ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۴ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود و به روند کاهش این ارز در هفته جاری پایان داد. دلار از ابتدای هفته در مسیر کاهشی قرار گرفته و در مدت ۳ روز، ۱۴ تومان از ارزش خود را از دست داده بود.

به گفته فعالان، مقاومت معامله‌گران در برابر خروج از مرز ۳ هزار و ۵۵۰ تومان، انتظارات برخی معامله‌گران ارزی را افزایشی کرد. با این حال، بیشتر فعالان، افزایش قیمت دلار را ناشی از جوسازی معامله‌گران غیررسمی پیرامون خبر فیلتر فروش ارز به صرافی‌ها عنوان کردند. به گفته فعالان، از روز سه‌شنبه این شرکت مقرر کرد که تنها به صرافی‌هایی اسکناس دلار خواهد فروخت که خود را با دستورالعمل آخر تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها تطبیق داده باشند. بر این اساس، صرافی‌های نوع اول که مجوز آنها مربوط به دستوالعمل پیشین است، از سوی صرافی مذکور ارزی دریافت نخواهند کرد. همچنین روز سه‌شنبه، نرخ حواله درهم به میزان اندکی افزایش یافت تا این موضوع نیز به افزایش قیمت دلار کمک بیشتری کند. همسو با رشد قیمت در بازار آزاد، نرخ رسمی این ارز در مرکز مبادلات ارزی نیز بالا رفت. در چهارمین روز هفته، دلار مبادله‌ای با ۲۱ ریال افزایش به قیمت ۳ هزار و ۱۲۸ تومان و ۹ ریال رسید.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank