شفاف سازی بازار ارز به وسیله تک نرخی شدن

رییس شورای کانون صرافان ایران گفت: تک نرخی شدن ارز با شفاف سازی هر گونه فعالیت در این بازار، توسعه فعالیت های بازرگانی و تجاری را به دنبال دارد؛ موضوعی که کاهش وابستگی به نفت نیز می تواند در ثبات هرچه بیشتر آن موثر واقع شود. «سعید مجتهدی»با اشاره به تصمیم دولت و بانک مرکزی […]

رییس شورای کانون صرافان ایران گفت: تک نرخی شدن ارز با شفاف سازی هر گونه فعالیت در این بازار، توسعه فعالیت های بازرگانی و تجاری را به دنبال دارد؛ موضوعی که کاهش وابستگی به نفت نیز می تواند در ثبات هرچه بیشتر آن موثر واقع شود.

«سعید مجتهدی»با اشاره به تصمیم دولت و بانک مرکزی برای تک نرخی کردن ارز، افزود: انجام این مهم به ثبات بازار ارز در کشور کمک خواهد کرد، به طوری که سرمایه گذاران خارجی می توانند بدون دغدغه و با اطمینان خاطر سرمایه های خود را وارد کشور کنند.
وی تاکید کرد، تک نرخی شدن با خود شفاف سازی بازار ارز را به دنبال خواهد داشت و تولیدکنندگان و صادرکنندگان می توانند با اطلاع دقیق و کامل از قیمت خرید و فروش ارز، به انجام عملیات و مراودات تجاری و بازرگانی خود بپردازند.
به گفته مجتهدی عوامل مختلف و متعددی در تعیین نرخ واقعی ارز در کشور دخالت دارد که مهم ترین آنها، تعادل صادرات و واردات کشور است.
رییس شورای کانون صرافان عواملی همچون قیمت جهانی نفت، قیمت فرآورده ها و محصولات غیرنفتی است که در تعیین آن باید آمارهای واقعی صادرات و واردات در نظر گرفته شود را ازعوامل تاثیرگذار درتعیین نرخ واقعی ارز در کشورعنوان کرد.
مجتهدی گفت: دولت با اندیشیدن تمهیدات لازم در این زمینه، عملکرد خوبی در تک نرخی کردن ارز داشته و کاهش وابستگی بودجه به نفت که در چند سال گذشته در دستور کار بوده است بر ثبات هر چه بیشتر این بازار خواهد افزود.

** بازار کم نوسان ارز در هفته گذشته

مجتهدی در ادامه، با اشاره به تحولات بازار ارز، خاطرنشان کرد: بازار ارز داخلی و خارجی در هفته گذشته به دلیل نبود نوسانات، فاکتورها یا حوادثی که بطور معمول بازار ارز را تحت تاثیر قرار می داد، بسیار آرام و کم نوسان دنبال شد.
به گفته وی، این روزها ایام سفرهای تابستانی خارجی است، اما بازار ارز در این بخش نیز بسیار خوب و کنترل شده فعالیت کرده و نوسان خاصی نداشته است.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank