رئیس اتاق بازرگانی تهران : بانک مرکزی به‌طور خزنده نرخ ارز مبادله‌ای را بالا می‌برد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بانک مرکزی به‌طوری خزنده در حال بالا بردن نرخ ارز مبادله‌ای به سمت نرخ بازار آزاد است گفت: نرخ واقعی دلار حدود ۴ هزار تومان است و اظهاراتی که در خصوص نرخ ۹ هزار تومان دلار مطرح می‌شود، درست نیست. مسعود خوانساری اظهار کرد: دولت در حال […]

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بانک مرکزی به‌طوری خزنده در حال بالا بردن نرخ ارز مبادله‌ای به سمت نرخ بازار آزاد است گفت: نرخ واقعی دلار حدود ۴ هزار تومان است و اظهاراتی که در خصوص نرخ ۹ هزار تومان دلار مطرح می‌شود، درست نیست.

مسعود خوانساری اظهار کرد: دولت در حال بالا بردن آهسته نرخ ارز مبادله‌ای و نزدیک کردن تفاوت میان ارز مبادله ای با ارز بازار آزاد است.

وی در پاسخ به این سؤال که نرخ ارز چه زمانی تک‌نرخی خواهد شد افزود: دولت نیز زمان دقیق اجرای تک‌نرخی شدن ارز را نمی‌داند و تاریخ دقیقی دراین‌ارتباط مشخص نیست، اما قبول کرده‌اند تا به سمت تک‌نرخی شدن نرخ ارز حرکت کنند.

خوانساری خاطرنشان کرد: بخش خصوصی معتقد است که نرخ ارز باید بر اساس وضعیت بازار مشخص شود و دراین‌ ارتباط نباید دخالت داشت و نرخ تعیین کرد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: نرخ ارز باید در بازار مصرف بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و بانک مرکزی ایران بر این روند نظارت کند تا از نوسانات آن جلوگیری به عمل آید.

وی با اشاره به اینکه قیمت واقعی نرخ ارز در کشور قابل‌محاسبه است، در واکنش به نرخ واقعی ۹ هزار تومانی دلار در بازار کشور تصریح کرد: تعیین نرخ ۹ هزارتومانی برای دلار به‌کل اشتباه است و نرخ ارز حدود ۴ هزار تومان است.

بنابراین گزارش، دولت برای تک نرخی شدن نرخ ارز اقداماتی را در دستور کار دارد، به طوری که نرخ دلار را در سال جاری از ۲ هزار و ۵۵۰ تومان به بیشتر از ۳ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش داد.

دولت در ابتدا، شهریورماه را زمان اجرای تک‌نرخی شدن نرخ ارز اعلام کرده بود، اما این تاریخ به‌پایان سال منتقل شد.

میان کارشناسان در خصوص واقعی بودن نرخ فعلی ارز در بازار اختلاف نظر وجود دارد و برخی نرخ واقعی دلار را تا ۹ هزار تومان بالا می‌برند و نرخ فعلی ارز را نتیجه دخالت دولت در بازار می‌دانند.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank