ارزش معاملات صندوق‌های نوظهور به مرز ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسید

به موازات نزول شاخص بورس، ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و فرابورس به مرز ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسید. با کاهش نرخ تورم و تثبیت قیمت دلار روند نزولی بورس تهران همچنان ادامه دارد، به‌طوری که در مبادلات دیروز بار دیگر شاخص کل بورس تهران با ۴۲۰واحد کاهش معادل نیم درصد دیگر کاهش […]

به موازات نزول شاخص بورس، ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و فرابورس به مرز ۱۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

با کاهش نرخ تورم و تثبیت قیمت دلار روند نزولی بورس تهران همچنان ادامه دارد، به‌طوری که در مبادلات دیروز بار دیگر شاخص کل بورس تهران با ۴۲۰واحد کاهش معادل نیم درصد دیگر کاهش یافت. فعالان بازار اکنون از خود می‌پرسند که روند نزولی بازار سهام تا کجا ادامه خواهد داشت. به اعتقاد کارشناسان، روند نزولی بورس با توجه به تک‌رقمی‌شدن تورم و همچنین تثبیت نوسان قیمت دلار در یک محدوده ثابت منطقی به‌نظر می‌رسد چرا که این دو مولفه از مهم‌ترین عناصر رشد شاخص در سیکل‌های اقتصادی هستند.

بنیاد مکنزی سال‌هاست بازده سرمایه‌گذاری در بورس‌های دنیا را از حاصل جمع تورم آن کشور و یک عدد ثابت بین ۱۰تا ۳۰ (که این عدد ثابت متناسب با ریسک‌های سیاسی- اقتصادی ارزیابی می‌شود) محاسبه می‌کند. به این ترتیب با ادامه روند نزولی بورس تهران در مبادلات دیروز، میانگین زیان سرمایه‌گذاری در بورس از ابتدای سال تاکنون از مرز ۴درصد عبور کرد.

توجه سرمایه‌گذاران به صندوق‌های نوظهور

ظرف ۲سال گذشته اتفاق‌های جدیدی در بازار سرمایه افتاده است. این رویداد‌ها منجر شده است نقدینگی در داخل بازار سرمایه بماند و کمتر از بازار خارج شود.این جریان به این دلیل است که اکنون سرمایه‌گذاران گزینه‌های بیشتری برای توزیع ریسک در بازار سرمایه ‌دارند. سرمایه‌گذاران اکنون می‌توانند به جای سهام، اوراق بدهی، اوراق مشتقه و سایر ابزار‌های مالی را خریداری کنند.

اطلاعات آماری جدید نشان می‌دهد که به موازات کاهش شاخص بورس تهران سرمایه‌گذاران توجه بیشتری به صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه صندوق‌های قابل معامله در بورس کرده‌اند. تاکنون نزدیک به ۹۵۰هزار نفر بیش از ۸۴هزار میلیارد تومان از واحد‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریده‌اند اما نکته قابل توجه این است که حجم و ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله که به ETF معروف هستند نسبت به سایر صندوق‌ها با رشد بسیار بیشتری مواجه بوده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران از ابتدای سال تاکنون۷۳۰میلیارد تومان از یونیت‌های صندوق‌های قابل معامله در فرابورس و ۲۱۰میلیارد تومان از صندوق‌های قابل معامله در بورس تهران خریده‌اند. این مقدار دادوستد نسبت به سال قبل ۴۳۰درصد رشد نشان می‌دهد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار هستند که مردم می‌توانند بدون داشتن دانش کافی فقط از طریق خرید واحدها (یونیت‌ها) این صندوق‌ها به‌صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند و در منافع ناشی از سود و زیان شرکت‌های بورس شریک شوند. تنوع موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق سبب کاهش ریسک آن و مدیریت تخصصی این سبد موجب افزایش جذابیت آن می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری با استفاده از دانش روز سرمایه‌گذاری تلاش می‌کند ارزش دارایی‌های خود را در گذر زمان افزایش دهد.

این اطلاعات آماری همچنین نشان می‌دهد که بازده دست‌کم ۳۲درصد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در یک سال گذشته بیش از ۲۰‌در‌صد بوده است و ۱۹درصد از صندوق‌ها هم بین ۱۵تا ۲۰درصد سود نصیب سهامداران خود کرده‌اند. سرمایه‌گذاران ۳صندوق در یک سال گذشته بیشتر از ۵۰درصد سود کرده‌اند و سرمایه‌گذاران ۱۰صندوق نیز توانسته‌اند بین ۴۰تا ۵۰درصد سود کنند. از میان ۱۶۳صندوق سرمایه‌گذاری فقط سرمایه‌گذاران ۴صندوق در طول یک سال زیان کرده‌اند. به‌طور کلی بازده صندوق‌های با درآمد ثابت در یک سال گذشته ۲۲/۵درصد، بازده صندوق‌های مختلط ۶٫۲۰ درصد و بازده صندوق‌های در سهام ۷٫۱۷ درصد بوده است.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank