آثار تسعیر نرخ ارز بر اقتصاد کشور

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است که تسعیر ارز فقط برای یک بار خواهد بود اما عضو کمیسیون اقتصاد مجلس معتقد است که حتی یکبار هم نباید از تسعیر ارز اسفاده کرد زیرا تورم و کاهش ارز پول ملی از تبعات این روش است. در مفهوم حسابداری به عملیات تبدیل ارز به ریال […]

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است که تسعیر ارز فقط برای یک بار خواهد بود اما عضو کمیسیون اقتصاد مجلس معتقد است که حتی یکبار هم نباید از تسعیر ارز اسفاده کرد زیرا تورم و کاهش ارز پول ملی از تبعات این روش است.

در مفهوم حسابداری به عملیات تبدیل ارز به ریال تسعیر گفته می شود که در این شیوه دولت پیشنهاد داده است که از محل تسعیر نرخ ارز با توجه به قیمت بازار بخشی از بدهی خود را به بانکها بپردازد، محمد مهدی مفتح با اشاره به نقش ترازنامه مالی بانکها در معاملات ارزی و خارجی در برنامه تیترامشب تاکید کرد: نقش بانکها در فعالیت بازار غیر قابل انکار است و آنها هم قوانین خاص خودش را دارند؛ حال در این بین صورتهای مالی برای بانکها حائز اهمیت است زیرا تسعیر عملا در بانکها صورت می گیرد.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: ترازنامه بانکها نشان دهنده توانمندی اقتصادی بانکهاست، در این ترازنامه ها میزان بدهی دولتها به بانکها ثبت می شود و هرچه قدر این بدهی ها بیشتر باشد نشان دهنده ناتوانی اقتصاد بانکهاست.
او با اشاره به اینکه دولت هم می داند تسعیر نرخ ارز دارای پیامدهای جبران ناپذیر اقتصادی برای کشور است تصریح کرد: دولت از تسعیر ارز، فقط برای یکبار می خواهد استفاده کند و حتی در برنامه ششم نیز این امر را ممنوع اعلام کرده است، اما در حال حاضر با توجه به رکودهای اقتصادی، کشور نیازمند یک تحول اساسی است زیرا پیمانکارانی داریم که دولت به آنها بدهکاراند واین پیمانکاران هم به بانکها بدهکار شده اند وحیت به همین دلیل راهی زندان شده اند، به هر حال باید اقتصاد کشور از رکود خارج شود و این می تواند یک شیوه خوب برای این امر باشد.
زارع دیگر مهمان برنامه با انتقاد از تسعیر نرخ ارز تاکید کرد: من با تسعیر نرخ ارز قویا مخالفم زیرا تسعیر یک حسابداری سوری است و شکل واقعی ندارد، این یک بدعت غلط است زیرا در زمانی که دولت وضعیت مالی خوبی دارند خود را به بانکها بدهکار می کنند و زمانی که رابطه معکوس می شود تلاش می کند با تسعیر نرخ ارز، بدهی خود را کاهش دهد.
عضو کمیسیون اقتصاد مجلس در ادامه تصریح کرد: حال با تسعیر ارز بدهی دولت دوبرابر می شود اگرچه دولت هم این امر را هم قبول دارد، این امر موجب کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم می شود، اما از سوی دیگر ما با تایید این امر به صورت غیر مستقیم دولت را بجای کسب پول به بدهکار بودن تشویق می کنیم، به نظر من یک چنین دولتی را به جای تشویق باید تنبیه کرد، زیرا این امر فقط به نفع تاجران است زیرا با این کار قیمت تمام شده به صورت رسمی بالا می رود و عملا به تورم اقتصادی دامن زده می شود، ما در حال حاضر در شرایط رکود اقتصادی به سرمی بریم زیرا تولید نداریم و انبارها هم پر از کالاست اما نکته مهم این است که در حال حاضر توانی برای خرید وجود ندارد.
وی ادامه داد: بانکها در پرداخت تسهیلات دچار انحراف شده اند،این انحراف مالی را در همه زمینه های به خوبی می توانیم تشخیص دهیم اما این امر برای صنعت کاملا متفاوت است زیرا مشکل امروز صنعت نوسازی است، موضوعی که صنعت کشور به شدت از آن رنج می برد.
وی با ارائه پیشنهاید برای دولت به جای تسعیر نرخ ارز افزود: دولت ۶۷ هزار میلیارد تومان دارد پول در بانکها دارد که می تواند این سرمایه را بجای بلوکه کردن در بانکها به گردش درآورد، این امر موجب می شود تا تورم در کشور در حالت تعادلی باقی بماند.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank