تعدیل نرخ مالیات بر ارث

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای جزئیات تعدیل نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را اعلام کرد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، براساس اطلاعیه روابط عمومی سازمان امورمالیاتی کشور، طبق اصلاحیه مورخ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ‌های مالیات بر ارث برای متوفیان تاریخ ۱/ ۱/ ۱۳۹۵ و بعد از […]

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای جزئیات تعدیل نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را اعلام کرد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، براساس اطلاعیه روابط عمومی سازمان امورمالیاتی کشور، طبق اصلاحیه مورخ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ‌های مالیات بر ارث برای متوفیان تاریخ ۱/ ۱/ ۱۳۹۵ و بعد از آن به شرح زیر تعدیل شده است:

*براساس ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکت‌ها اعم از ایرانی و خارجی در بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز، مالیات مقطوعی به میزان نیم درصد ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد.

براساس تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم از هر نقل و انتقال سهام و سهم‌‌الشرکه و حق تقدم سهام و سهم‌الشرکه شرکا درسایرشرکت‌ها، مالیات مقطوعی به میزان چهار درصد ارزش اسمی آنها وصول می‌شود.

*براساس ماده ۵۹ ق.م.م نقل و انتقال قطعی املاک به مأخذ ارزش معاملاتی و به نرخ پنج درصد و همچنین انتقال حق واگذاری محل به مأخذ وجوه دریافتی مالک یا صاحب حق و به نرخ دو درصد در تاریخ انتقال از طرف مالکان عین یا صاحبان حق، مشمول مالیات است. نرخ‌های مذکور برای وراث طبقه اول است و برای وراث طبقه دوم مالیات به نرخ معادل دو برابر و برای وراث طبقه سوم به نرخ معادل چهار برابر نرخ‌های مندرج در این جدول محاسبه و وصول خواهد شد. درصورتی که متوفی و وراث، تبعه خارجی باشند، اموال و دارایی‌های متوفی که در ایران واقع است، مشمول مالیات به نرخ وراث طبقه اول خواهد بود. در مواردی که وراث سهم خود از اموال موضوع ردیف‌های ۲، ۴ و ۵ جدول فوق را به اشخاص ثالث یا وراث دیگر انتقال دهند، علاوه بر مالیات بر ارث مشمول مالیات طبق مقررات خواهند بود. وراث متوفیان تاریخ ۲۹/ ۱۲/ ۱۳۹۴ و قبل از آن از نظر تکالیف قانونی و نرخ‌های مالیاتی مشمول اصلاحیه مورخ ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۴ قانون مالیات‌های مستقیم نیستند.

– وراث از نظر ماده (۱۸) قانون مالیات‌های مستقیم به سه طبقه تقسیم می‌شوند:

۱- وراث طبقه اول عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد

۲- وراث طبقه دوم عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها

۳- وراث طبقه سوم عبارتند از: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

اردیبهشت ۳۰ام, ۱۳۹۵ مدیر صرافی نگار بدون دیدگاه

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank