رییس جمهوری : توافق به نفع همه است/ با اراده جدی مذاکرات را دنبال می کنیم

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح سه شنبه پیش از عزیمت به اندونزی برای شرکت در اجلاس گرامیداشت شصتمین سال تاسیس کنفرانس آسیا – آفریقا در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران افزود: ما با اراده جدی مذاکرات را دنبال می کنیم و امیدواریم که طرف مقابل […]

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح سه شنبه پیش از عزیمت به اندونزی برای شرکت در اجلاس گرامیداشت شصتمین سال تاسیس کنفرانس آسیا – آفریقا در فرودگاه مهرآباد تهران و در جمع خبرنگاران افزود: ما با اراده جدی مذاکرات را دنبال می کنیم و امیدواریم که طرف مقابل هم همین اراده را نشان دهد تا دو ماه آینده به توافق کلی و جزیی برسیم.

وی اظهار داشت: این توافق فضایی برای همکاری ایران و کشورهای منطقه و آسیایی به وجود می آورد و در واقع توافقی است که به نفع همه است.

رییس جمهوری درباره سفر خود به اندونزی گفت: اجلاس گرامیداشت شصتمین سال تاسیس جنوب ـ جنوب در سال ۱۹۵۵ است که با حضور ۲۹ کشور در شهر باندونگ اندونزی تشکیل شد و برخی رهبران معروف آن زمان از آسیا ، افریقا و برخی کشورهای اروپایی بودند.

روحانی با بیان این که در این اجلاس تصمیمات مهمی اتخاذ شد که به اصول باندونگ معروف شد و هنوز هم مورد احترام کشورها است اضافه کرد: این گردهمایی، اجلاس سران کشورهای آسیایی و آفریقایی به مناسبت شصتمین سال تاسیس جنوب ـ جنوب است که به دنبال آن اجلاس جنبش عدم تعهد هم متولد شد و فعالیت خود را ادامه می دهد.

وی توضیح داد: شرکت ایران در این اجلاس هم به عنوان یکی از پایه گذاران این حرکت است که دراجلاس شصت سال قبل هم حضور داشت و هم به عنوان رییس جنبش عدم تعهد.

روحانی با اشاره به سخنرانی خود در جلسه عمومی اول گفت: در حاشیه این اجلاس مهم ملاقات با سران برخی کشورها خواهیم داشت. همچنین جلسه ای با علما، متفکران اسلامی، اساتید دانشگاه و جلسه ای نیز با کارآفرینان، تجار و بازرگانان اندونزی برگزار می شود که هر کدام از آنها حائز اهمیت است.

به گفته وی در حاشیه این اجلاس سازمان همکاری کشورهای اسلامی نشستی خواهد داشت که در شرایط کنونی اهمیت بسیاری دارد.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به این که « از لحاظ داخلی، منطقه ای و بین المللی در شرایط حساسی هستیم » افزود: از لحاظ داخلی امسال سال همدلی و همزبانی بین دولت و ملت است، سالی که به دنبال رونق هستیم و از رکود خارج شده ایم.

روحانی تاکید کرد: باید به روابط نزدیک تر با کشورهای مختلف به ویژه آسیا، همسایگان و سایر کشورها برسیم و علاوه بر آن نیاز به جذب سرمایه و تکنولوژی داریم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: شرایط بین المللی برای ایران روز به روز بهتر می شود و فضا نسبت به گذشته مساعدتر است.

رییس جمهوری با اشاره به شرایط منطقه گفت: در منطقه خشونت، ترورسیم و برخی مواقع جنگ داخلی مواجهیم و مواضع برخی کشورهای غیرمسوول که نه با احکام اسلام و نه با عرف و مقررات بین المللی سازگار است.

روحانی تصریح کرد: نابود کردن زیربناهای یک کشور فقیر و از بین بردن کودکان، زنان و مردان هیچ مفهوم و معنایی ندارد جز این که کشوری تعادل خود را از دست داده و نمی توان تفسیر دیگری داشت.

وی گفت: یک کشور آرزوهایی داشته و شاید آن آرزوها را مبنای عمل قرار داده است که در عراق، سوریه، لبنان و شمال آفریقا ناموفق بوده و موفق نشدن ها جمع شده و عدم تعادل فکری و روحی برای او به وجود آورده که تبدیل به بمب بر سر کشور دیگر شده است.

روحانی با تاکید بر این که دنیا باید قاطعانه این رفتار را محکوم کند اظهارداشت: مردم یمن دارای تمدن چند هزار ساله و تاریخ بسیار طولانی هستند که در آیات و سوره های قرآن نیز به آن اشاره شده است.

رییس جمهوری در توصیف ملت یمن گفت: این مردم متمدن و خوب اما فقیر هستند که مستحق بمباران و دخالت در امورشان توسط دیگران نیستند. امیدواریم همه سر عقل بیایند و راه حل پیشنهادی ایران که آتش بس فوری رسیدگی به وضع مردم یمن و تشکیل یک جلسه یمنی و رسیدن به حکومتی است که همه اقوام و طوایف در آن حضور دارند محقق شود.

وی با تاکید بر این که یمن راه حل نظامی و مداخله نظامی ندارد، گفت: باید حل مشکل به خود مردم و مذاکرات یمنی ـ یمنی واگذار شود.

رییس جمهوری اظهارداشت: امیدواریم در این سفر بتوانیم راجع به یمن، ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم گفت و گوهایی داشته باشیم.

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank