تغییر ناگهانی موضع غرب در دقیقه ۹۰ مذاکرات هسته‌ای

روه دیپلماسی: دیپلماسی مکاتبه‌ای وزیر امور خارجه ایران به همتایان خود در سراسر جهان به استثنای رژیم صهیونیستی، ضمن رقم زدن یک ابتکار جدید در دستگاه دیپلماسی، اهمیت موضوع تحریم‌ها در مذاکرات هسته‌ای و ضرورت لغو آن را به‌عنوان یک گام ضروری و اعتمادساز به‌خوبی نشان داد. ولایتی آخرین روز مذاکرات هسته‌ای را روایت کرد […]

روه دیپلماسی: دیپلماسی مکاتبه‌ای وزیر امور خارجه ایران به همتایان خود در سراسر جهان به استثنای رژیم صهیونیستی، ضمن رقم زدن یک ابتکار جدید در دستگاه دیپلماسی، اهمیت موضوع تحریم‌ها در مذاکرات هسته‌ای و ضرورت لغو آن را به‌عنوان یک گام ضروری و اعتمادساز به‌خوبی نشان داد.

ولایتی آخرین روز مذاکرات هسته‌ای را روایت کرد
تغییر ناگهانی موضع غرب در دقیقه ۹۰

در همین ارتباط، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به کارشکنی و شفاف نبودن مواضع غرب در مذاکرات هسته‌ای، گفت که در گفت‌وگوهای ماه گذشته وین، آنها تا صبح یکشنبه (۲ آذر) به‌گونه‌ای اعلام موضع کرده بودند که گویی همه چیز به سمت نتیجه قطعی می‌رود، ولی به‌طور ناگهانی مواضع آنها تغییر کرد و این نشان می‌دهد که حتی مذاکره‌کنندگان آنها که وزیر خارجه آمریکا هم از جمله آنها بود از خود اختیاری ندارند. علی‌اکبر ولایتی درخصوص نامه محمدجواد ظریف به وزرای خارجه جهان گفت که رایزنی پیش و بعد از مذاکرات، سیاستی است که همه کشورها از جمله ایران به آن عمل می‌کنند تا سایر کشورها مواضع ما را از زبان خودمان بشنوند نه دیگران. همزمان مرکز دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه نیز در توضیح نامه وزیر خارجه خطاب به همتایان خود در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد که این نامه در۱۷ آذرماه سال جاری به‌طور جداگانه خطاب به تمامی وزرای امور خارجه جهان (به استثنای رژیم اشغالگر قدس) تنظیم شده است. ظریف روز چهارشنبه در نامه‌های جداگانه به وزیران خارجه کشورهای جهان، ضمن برشمردن مواضع هسته‌ای ایران، گفت که تعلق خاطر شدید به تحریم‌ها، نه تنها در مسیر حصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده، بلکه نتوانسته اعتماد مردم ایران را مجددا جلب کند؛ بنابراین رفع تمام تحریم‌ها جزء اساسی هر توافقی است. وزیر خارجه ایران همچنین گفت که اطمینان دارد که توافق جامع کاملا در دسترس است. در همین ارتباط علی‌اکبر ولایتی در گفت‌وگو با «ایسنا»، در رابطه با نامه‌ای که وزیر امور خارجه به همتایان خارجی خود نوشته است، گفت: «دکتر ظریف اطلاع داده بودند که این کار را انجام داده‌اند، ولی در رابطه با جزئیات آن صحبتی نکرده‌اند، ولی هر دو ما و همچنین کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند در چارچوب دیدگاه‌هایی که مقام معظم رهبری تعیین کردند حرکت کرده یا سخن می‌گوییم و در حقیقت این دیدگاه‌ها به هم خیلی نزدیک است.» ولایتی در مورد این موضوع که آیا نامه وزیر امور خارجه به همتایانش حاکی از حقانیت و نشانه حسن‌نیت ایران در مذاکرات با ۱+۵ نیست؟ افزود: «همان‌طور که آمریکایی‌ها قبل یا پس از هر مذاکره لابی کرده یا به رایزنی با سایر کشورها می‌پردازند تا نظرهای خود را اعمال کنند، ما نیز همین کار را انجام می‌دهیم و در واقع آقای ظریف نیز همین کار را کردند تا کشورهای دیگر مواضع ما را از زبان خودمان بشنوند نه آمریکایی‌ها.» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: «غربی‌ها و مشخصا آمریکایی‌ها به‌صورت غیرعادلانه یا صریح‌تر بگویم زورگویانه می‌خواهند ایران قدرتمند نباشد، حتی اگر این قدرت صلح‌آمیز باشد، آنها آن را نمی‌پذیرند.» علی‌اکبر ولایتی با بیان اینکه بارها مراکز هسته‌ای و بخش‌هایی که به فعالیت‌های هسته‌ای ما مربوط می‌شود توسط بازرسان آژانس بررسی شده‌اند، گفت: «آنها هم تاکید کرده‌اند که هیچ آثاری از استفاده غیرصلح‌آمیز یا مقاصد نظامی در زمینه هسته‌ای و در مراکز ما دیده نشده است، همچنین اگر ما ان‌پی‌تی را امضا کرده‌ایم و نظارت آژانس را پذیرفته‌ایم پس دیگر جایی برای نگرانی آمریکا یا غرب باقی نمی‌ماند.»

توضیح وزارت خارجه
همزمان، اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه در توضیح نامه محمد جواد ظریف خطاب به همتایان خود در کشورهای مختلف جهان اعلام کرد: «این نامه در۱۷ آذرماه سال جاری به‌طور جداگانه خطاب به تمامی وزرای امور خارجه جهان (به استثنای رژیم اشغالگر قدس) تنظیم شده است.» به گزارش اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه، درتوضیح این نامه آمده است: «این نامه‌ها توسط سفرای جمهوری اسلامی ایران به مقاصد عالی ارسال شده است.» ظریف در این نامه‌ها تاکید کرده است: « در این مذاکرات در مقابل مطالبات نامشروع و تحقیرآمیز ایستادگی کرده و آن را قاطعانه رد‌ می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران در همین راستا راه‌حل‌هایی عملی، متوازن و واقع‌گرایانه ارائه کرده است، اما عزم و اراده راسخ ایران برای رسیدن به توافقی عادلانه و عاقلانه بر اساس منافع و احترام متقابل را نیز به نمایش گذاشته‌ایم.» ظریف همچنین تاکید کرده اطمینان دارم توافق جامع کاملا در دسترس‌ می‌باشد. آنچه مورد نیاز است، آینده‌نگری، اراده سیاسی و قبول واقعیت‌ها و نیز جسارت برگزیدن یک انتخاب صحیح‌ می‌باشد تا به جای تسلیم شدن در برابر منافع خاص و حامیان گروه‌های فشار پر سر و صدایی که به‌طور فزاینده محبوبیت خود را از دست داده‌اند، تمامی جامعه جهانی از آن منتفع شوند.

ایران حسن‌نیت خود را نشان داده است
همچنین سیدحسین موسویان عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور در گفت‌و‌گو با «ایسنا» با اشاره به نامه ظریف درباره رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: «پیام اصلی آقای ظریف در این نامه در یک کلام خلاصه می‌شود و آن اینکه ایران حسن‌نیت خود را برای توافقی جامع در قالب معاهده ان‌پی‌تی به اثبات رسانده و این قدرت‌های جهانی هستند که به علت درخواست‌های فراتر از ان‌پی‌تی مانع نهایی شدن توافق بوده و هستند.»

مشخص نبودن چارچوب‌های مذاکراتی غرب
علی‌اکبر ولایتی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در پاسخ به این سوال که در گذشته وقتی مذاکرات هسته‌ای به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شد شاهد تغییر مواضع غرب بودیم، آیا این بار هم مثل دفعات قبل غربی‌ها دیدگاه‌های خود را تغییر داده‌اند؟ تاکیدکرد: «نمونه تغییر مواضع غرب را در مذاکرات وین شاهد بودیم. آنها تا صبح یکشنبه (۲‌آذر) به‌گونه‌ای اعلام موضع کرده بودند که گویی همه چیز به سمت نتیجه قطعی می‌رود، ولی به‌طور ناگهانی مواضع آنها تغییر کرد و این نشان می‌دهد حتی مذاکره‌کنندگان آنها که وزیر خارجه آمریکا هم از جمله آنها بود از خود اختیاری ندارند؛ بنابراین بهتر است آمریکایی‌ها و اعضای ۱+۵ کسانی را برای مذاکره بفرستند که اراده داشته باشند و مانند ما چارچوب‌هایشان مشخص باشد.» اشاره ولایتی به مذاکرات اخیر در وین بود که از تاریخ ۲۷ آبان تا ۳آذر برگزار شد و به تمدید مجدد و هفت ماهه توافق ژنو انجامید. ولایتی در ادامه افزود: «قطعا قبل از آغاز هر مذاکره کشورها با وزرای خارجه خود به توافق‌های مقدماتی می‌رسند، ولی اینکه بعد می‌بینیم آمریکایی‌ها مواضع خود را تغییر می‌دهند، شاید ناشی از آن باشد که عده‌ای در داخل یا خارج به آنها فشار می‌آورند تا نتیجه مذاکرات را به نفع خود تغییر دهند. این امر باعث می‌شود، آمریکایی‌ها که از گذشته ادعای ابرقدرتی جهان را دارند با این نقض عهدها خود را بی‌اعتبار کنند.»

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/849671/#ixzz3N4kIG3dP

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

همکاران ما
bank bank bank bank bank bank